im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie

HOME

Odziały Przygotowania Wojskowego Liceum Ogólnokształcącego im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego na wojskowych dniach szkoleniowych styczeń 2023. 

 

12 i 19 stycznia odbyły się bardzo ciekawe zajęcia w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych – Dęba. Nasi uczniowie z  I F, uczęszczający do Oddziałów Przygotowania Wojskowego,12 stycznia brali udział w szkoleniu musztry zespołowej i indywidualnej. Następnie poznali budowę broni strzeleckiej znajdującej się na wyposażeniu żołnierza Wojska Polskiego.  Pod czujnym okiem instruktorów, uczniowie uczyli się posługiwania kompasem i czytania wojskowej mapy topograficznej. Na koniec wojskowego dnia szkoleniowego przeprowadzono szkolenie medyczne. Zakładanie stazy taktycznej oraz odpowiednie procedury przećwiczyli wszyscy uczestnicy szkolenia. 

19 stycznia uczniowie z II i III klasy Oddziałów Przygotowania Wojskowego szlifowali   umiejętność poruszania się na polu walki w lesie. Odpowiedni kamuflaż i taktyka podczas obrony i ataku przy wykorzystaniu sprzętu szkoleniowego karabinków ASG i odzieży ochronnej. Obowiązkowo jak na wszystkich wojskowych dniach szkoleniowych przeprowadzono szkolenie w jaki sposób zachować się podczas pomocy przedmedycznej na polu walki. Bardzo dobrze przeprowadzone zostały zajęcia survivalowe z przetrwania w lesie. Budowa schronienia, orientowania się w terenie, czy umiejętność rozpalenia ognia podczas padającego deszczu z użyciem krzesiwa to umiejętności bardzo przydatne i na pewno ratujące życie gdyby ktoś się znalazł w takiej sytuacji. Następne wojskowe dni szkoleniowe już marcu.