im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie

HOME

WYJĄTKOWI GOŚCIE ZZA OCEANU.

23 listopada 2018 roku mieliśmy zaszczyt przyjąć niezwykłych gości. Naszą szkołę odwiedziła p. Passi Rosen-Bayewitz, pracownik naukowy, badacz losów polskich Żydów, a przede wszystkim wieloletnia przyjaciółka Szkoły, której historia rodzinna związana jest ze Staszowem. Nasze miasto i Szkoła były tylko jednym z etapów bardzo bogatej podróży po Polsce, w którą p. Passi Rosen-Bayewitz zabrała niemal całą swoją amerykańską rodzinę.


Goście przyjęci serdecznie przez panią dyr. Annę Karasińską chętnie opowiadali o swoim życiu, pracy i wielu pasjach. Były też chwile wzruszenia i refleksji. Podczas zwiedzania Muzeum Szkolnego nowa sala ekspozycyjna otrzymało imię ś. p. Tomasza Bieleckiego, niezapomnianego nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie, regionalisty, współzałożyciela muzeum, wieloletniego przyjaciela pani Passi.
Goście przywieźli wiele prezentów: tradycyjne słodycze, publikacje, fotografie i eksponaty związane z kulturą żydowską, które z pewnością wzbogacą zbiory naszego Muzeum. W spotkaniu wzięli również udział: regionalista - p. Andrzej Wawrylak, p. Maria Szewczyk, od początku związana z Muzeum Szkolnym oraz p. Jacek Blicharz, nauczyciel języka angielskiego, który w sposób perfekcyjny i niezastąpiony pełnił rolę tłumacza.
Spotkanie na długo zostanie w naszej pamięci. Mamy nadzieję na dalsze kontakty i wizyty, które są doskonałą okazją do wymiany doświadczeń oraz poznania odmiennych kultur.

tekst: Maria Szewczyk; foto: Jacek Blicharz