im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie

HOME

„ROMANTYCZNE KLIMATY … I NIE TYLKO”

   

        W dniu 30 stycznia 2018 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem „Romantyczne klimaty i ... nie tylko”, którego celem jest popularyzacja wśród młodzieży twórczości poetyckiej, rozwijanie umiejętności językowych oraz  doskonalenie warsztatu recytatorskiego młodych ludzi. Była to już XIII edycja konkursu, w którym uczniowie deklamowali poezję polską i obcojęzyczną.

 

Krasomówcze  zmagania otworzyła Dyrektor Szkoły pani Anna Karasińska witając serdecznie uczestników i wszystkich przybyłych gości.  Konkurs poprowadzili uczniowie klasy II C: Wiktoria Pawlik i Marcin Gałęzowski a muzyczno – poetyckich  wrażeń dostarczyli: Karolina Szeleś, Jakub Jońca oraz członkinie szkolnego zespołu Credo: Julia Krawczyk, Weronika Mnich, Natalia Nowak i Julia Toporowska z klasy II D. 

 

W tegorocznej edycji konkursu „Romantyczne klimaty … i nie tylko”  wzięło udział 9 uczniów z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica, 3 uczniów z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II oraz 12 uczniów  z Liceum Ogólnokształcącego im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Uczestnicy recytowali po dwa utwory poetyckie: jeden w języku polskim, drugi w języku angielskim, rosyjskim, włoskim lub niemieckim. Nad  prawidłowym przebiegiem konkursu czuwały: Katarzyna Pierścińska  - nauczycielka języka niemieckiego oraz  Maria Szewczyk – nauczycielka języka łacińskiego i włoskiego.  

 

    Po wysłuchaniu recytacji jury pod przewodnictwem pana Dominika Rożka wskazało laureatów:

 

I miejsce zajęła Julia Gach uczennica klasy II B naszego liceum za recytację w języku  polskim  i angielskim;

 

II miejsce -  Kacper Rogala z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica za recytację w języku polskim  i rosyjskim;            

 

III miejsce - Wiktoria Bara z klasy I B naszej szkoły za recytację w języku polskim                      i rosyjskim.             

 

Przyznano również wyróżnienia, w tym cztery dla uczniów naszego liceum:

 

dla Anny Szymkiewicz, Aleksandry Fiuk z klasy III C i Wiktorii Strawy z klasy III E, recytację w języku polskim i włoskim

 

oraz dla Kamili Gradkowskiej z klasy III E recytację w języku polskim i angielskim.

 

Wyróżnienia otrzymali także:

 

Natalia Budzyńskia i Viktoria Pashechelopa z Zespołu Szkół Ekonomicznych za recytację w języku polskim i rosyjskim;

 

Patrycja Krzesaj za recytację w języku polskim i rosyjskim, Andrzej Kawecki za recytację w języku polskim i angielskim oraz Maria Magdziarz za recytację w języku polskim                       i niemieckim z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie.  

 

W konkursie wzięli udział również inni uczniowie naszego Liceum prezentując bardzo wysoki poziom umiejętności recytatorskich: Anna Mrówka, Aleksandra Moryto, Weronika Szewczyk z klasy I D oraz Patrycja Nowak z klasy I C (recytacja w języku polskim i niemieckim); Katarzyna Wawryk z klasy I B (recytacja w języku polskim i rosyjskim) oraz Aleksandra Piotrowicz z klasy III E (recytacja w języku polskim i włoskim).

 

Laureaci  otrzymali nagrody książkowe a wszyscy uczestnicy  pamiątkowe dyplomy.

 

Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych edycjach Konkursu.

 

 

 

tekst: Katarzyna Pierścińska, Maria Szewczyk

 

foto: Michał Żak – kl. II c