im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie

HOME

Profilaktyka prozdrowotna i sposoby świadomego dbania o zdrowie.

15 listopada 2017 w Liceum Ogólnokształcącym im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego odbyło się spotkanie młodzieży klas drugich z panią doktor Beatą Bittner, pracownikiem przychodni rodzinnej doktor Bożeny Ryczkowskiej, z którą szkoła prowadzi wieloletnią współpracę. Temat spotkania to „Profilaktyka prozdrowotna i sposoby świadomego dbania o zdrowie.”

Pani doktor uzasadniała, dlaczego należy wykonywać badania profilaktyczne. Przekonywała, iż kobieta w ten sposób dowiaduje się o stanie swojego zdrowia i organizmu, co więcej, może zahamować rozwój wielu chorób odpowiednio wcześnie, rozpoczynając leczenie, ponadto badania ginekologiczne i kobiece dają szansę na dłuższe życie – pozwolą wykryć każdą zmianę w organizmie, pomagając w dalszej profilaktyce chorób, które jeszcze się nie ujawniły, ale pojawiły się już pierwsze symptomy. Dziewczęta miały okazje dowiedzieć się, jak zadbać o swoje zdrowie, jakie badania profilaktyczne wykonać aby uniknąć poważnych chorób. Pani doktor szczegółowo zapoznała młode kobiety o zagrożeniach związanych z zaniedbaniami własnego zdrowia, jakie mogą mieć konsekwencje w późniejszym życiu. Jedynie systematyczne badania profilaktyczne, takie jak badanie piersi, diagnostyka cytologiczna są szansą na uniknięcie chorób nowotworowych, takich jak: rak szyjki macicy i rak piersi.

Druga część spotkania była przeznaczona dla chłopców. Oni również mieli szansę zadać pytania Pani ginekolog i usłyszeć odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Pani doktor wnikliwie opowiedziała o zagrożeniach czyhających na zdrowie młodego mężczyzny i podpowiedziała, jak mądre postępować aby uniknąć zagrożeń.

Spotkania tego typu są cenną lekcją profilaktyki zarówno dla chłopców jak i dziewcząt, szansą na zapoznanie się z opinią lekarza- praktyka, który w codziennej pracy spotyka się z przypadkami zaniedbań zdrowia i staje twarzą w twarz z sytuacjami, których można by uniknąć, gdyby świadomość była większa.