im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie

HOME

OBCHODY ŚWIĘTA EDUKACJI NARODOWEJ W NASZYM LICEUM

W piątek 13 października 2017 r. obchodziliśmy w naszej szkole wigilię Święta Edukacji Narodowej. Uroczystość, która zaczęła się o godzinie 14:30, odbywała się w szkolnej auli. Swoją obecnością zaszczycił nas były dyrektor liceum Adam Koziński i emerytowani nauczyciele, którzy wraz z czynnymi nauczycielami, członkami Rady Rodziców oraz pracownikami administracji brali udział w jego celebracji. Po odśpiewaniu hymnu głos zabrała pani dyrektor Anna Karasińska, która wygłosiła okolicznościową przemowę, a ponadto złożyła życzenia wszystkim zebranym w auli pedagogom. Kolejnym punktem uroczystości była informacja o nagrodach i odznaczeniach otrzymanych przez profesorów naszej szkoły od Ministra Edukacji Narodowej, a także Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty i Starosty Powiatu Staszowskiego. Nie zabrakło także nagród przyznanych przez panią dyrektor liceum Annę Karasińską. Wyróżniła w ten sposób nie tylko nauczycieli, ale i pracowników administracji. Wszyscy nagrodzeni, oprócz pamiątkowego dyplomu, otrzymali także piękne róże.
Po rozdaniu nagród głos zabrał były dyrektor liceum Adam Koziński, życząc wszystkim dalszych sukcesów, zdrowia i satysfakcji z dalszej pracy. Po zejściu z podium osobiście gratulował nagrodzonym. Głos zabrała również pani Agnieszka Godzwon, przewodnicząca Rady Rodziców, która złożyła na ręce pani dyrektor wspaniałą, symboliczną wiązankę kwiatów, dziękując profesorom naszego liceum za trud włożony w wychowanie i edukację ich dzieci.

Po wyprowadzeniu sztandaru, znaku zakończenia oficjalnej części uroczystości, rozpoczęła się część artystyczna, zorganizowana przez Szkolny Samorząd Uczniowski, działający pod patronatem wicedyrektor Anicety Wójcik i profesor Marii Żmudy, pt. ,,Serce, to najpiękniejsze słowo świata…”.

Wzięli w nim udział uczniowie klas trzecich i drugich, a mianowicie: Karolina Bednarska z III „c”, która znakomicie wywiązywała się z roli konferansjerki, a ponadto Aleksandra Bednarczyk i Łukasz Tomczak, doświadczeni i wytrawni recytatorzy z humanistycznej klasy III „e”. Wiersze recytowali także z wielkim wdziękiem: Zuzanna Chmielowiec i Agnieszka Pietrzyk z humanistycznej klasy II „d” oraz Adrian Baradziej i Szymon Słaby z mundurowej klasy II „e”. Poezja była przeplatana piosenkami w doskonałym wykonaniu Karoliny Szeleś z klasy II „d”, której akompaniował z wielkim zaangażowaniem i wyczuciem na keybordzie kolega z klasy, Jakub Jońca. Ciekawym akcentem był taniec do piosenki Jonasza Kofty „Pamiętajcie o ogrodach”. Zaprezentowali się w nim Kamila Gradkowska z III „e” i Michał Brzyszcz ze wspomnianej już klasy mundurowej, czyli II „e”. Kamila odpowiadała także – już tradycyjnie - za dekorację. Bardzo pomocne w tym względzie okazały się jej młodsze koleżanki z klasy I „a”, Aleksandra Karwacka i Martyna Tomczyk. Wszystkie trzy w swoją pracę włożyły wiele serca, co przyniosło widoczny, doskonały efekt.

Wracając do programu artystycznego, panie Aniceta Wójcik i Maria Żmuda wymyśliły, by na scenie auli zaaranżować emanujące ciepłem wnętrze prywatnego pokoju. Jego klimat tworzyły świetnie dobrane rekwizyty, takie jak okrągły stół, nakryty szlachetnym obrusem, lampa naftowa i stylowe krzesła, a ponadto dywan i obraz na ścianie, zasugerowanej przez parawan, z udrapowanym na nim materiałem w ciepłym żółtym kolorze. Pokoju strzegły mądre, oczytane koty (choć z drewna), które na co dzień mieszkają w naszej szkolnej bibliotece. Widzowie zgromadzeni w auli słuchali lirycznych tekstów „Zielonego Konstantego”(poety Ildefonsa Gałczyńskiego), refleksyjno-filozoficznej poezji Karola Wojtyły (papieża Jana Pawła II), Leopolda Staffa, noblisty Czesława Miłosza i księdza Jana Twardowskiego. Teksty śpiewane również napisali prawdziwi poeci, tacy jak wspomniany Konstanty Gałczyński, Krzysztof Kamil Baczyński, Jonasz Kofta, czy ostatnio zmarły Wojciech Młynarski. Uroczystość realizował akustycznie pan Hubert Migoń, stażysta, któremu nasz samorząd specjalnie za to dziękuje. Jednym słowem, było „ślicznie i lirycznie”, jak w jednej ze znanych piosenek… Na koniec programu nie mogło zabraknąć życzeń od przewodniczącego Szkolnego Samorządu Uczniowskiego, Oskara Godzwona, dla pań dyrektor i nauczycieli. Towarzyszyły im kwiaty i drobne upominki. Uczestnicy programu zaśpiewali przy tym tradycyjne „Sto lat”. Jako Samorząd Uczniowski mamy głęboką nadzieję, że swoim zaangażowaniem przekonaliśmy wszystkich Państwa, iż motto, które obraliśmy na Dzień Edukacji Narodowej- „Serce, to najpiękniejsze słowo świata…” - nie było tylko okolicznościowym frazesem!

Samorząd Uczniowski