im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie

HOME

„Wyszyn” na Bukówce – Trenuj z Wojskiem. 

 

W sobotę, 28 stycznia na terenie Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach odbywał się trening dla cywilów, którzy chcieli sprawdzić się w roli żołnierza. Jednodniowi kadeci uczyli się między innymi obsługi broni, pierwszej pomocy, poznali też elementy sztuki przetrwania. 46 uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego z Oddziałów Przygotowania Wojskowego i  Związku Strzeleckiego „Strzelec z JS 2151 im. 2 Pułku Piechoty Legionów wzięło udział w całodziennym wojskowym szkoleniu podstawowym. Szkolenie odbyło się w ramach projektu Ministra obrony Narodowej i Wojska Polskiego - "Trenuj z Wojskiem w Ferie". Nasi uczniowie uczyli się posługiwania bronią, strzelania, ochrony przed skażeniem, walki wręcz, pierwszej pomocy z elementami medycyny pola walki, rzutu granatem, a także przetrwania w terenie. Po ośmiu godzinach intensywnych ćwiczeń była oczywiście grochówka wojskowa i ognisko z kiełbaskami. Na sam koniec komendant  Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych wręczył wszystkim uczestnikom certyfikaty uczestnictwa. Dziękujemy naszym wychowawcą za opiekę Panu Hubertowi Gondkowi, insp. ZS Panu Markowi Morawskiemu oraz Panu por. ZS Filipowi Sapie. 

NASZE UCZENNICE LAUREATKAMI ZAWODÓW OKRĘGOWYCH XLI OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY JĘZYKA ŁACIŃSKIEGO

 

W dniach 19-20 stycznia 2023 r.na Uniwersytecie Łódzkim odbyły się zawody okręgowe XLI Olimpiady Języka Łacińskiego, w których wzięły udział dwie uczennice naszej szkoły: Sylwia Andrejas z klasy IVD  z oraz Wiktoria Małek z klasy IICE.

Setki godzin przygotowań do konkursu, którego zakres wiedzy wybiega daleko poza treści programoweliceum, zaowocowały świetnymi wynikami.Wczęści pisemnej, składającej  się  z testu gramatycznego oraz przekładu oryginalnego tekstu łacińskiego na język polski, nasze licealistki uzyskały bardzo wysoką punktację: 91 i 90% możliwych do uzyskania punktów. Następnie awansowały do części ustnej, w  której odpowiedziały na 

5 pytań z lektur obowiązkowych i dodatkowych dotyczących literatury, mitologii, historii, filozofii oraz życia codziennego starożytnych Greków i Rzymian. 

Z radością informujemy, że w końcowej klasyfikacji obie nasze reprezentantki zostały laureatkami zawodów okręgowych XLI Olimpiady Języka Łacińskiego:

Wiktoria Małek zajęła 1 miejsce a Sylwia Andrejas - 3 miejsce!!!

Uzyskanie tak świetnych wyników  daje naszym uczennicom, przygotowywanym pod kierunkiem p. Marii Szewczyk,bardzo duże szanse na zakwalifikowanie się do etapu centralnego Olimpiady, który odbędzie się w dniach 16-17marca 2023r. w Toruniu. 

 

Gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy!

Marsz szlakiem Powstańców Styczniowych Suchedniów – Bodzentyn

Uczniowie z liceum im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego na marszu szlakiem Powstańców Styczniowych Suchedniów – Bodzentyn. W 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, uczniowie z Oddziałów Przygotowania Wojskowego i strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2151 Staszów natchnieni duchem patriotyzmu, pod opieką st. insp. ZS. Edwarda Drózda i insp. ZS. Marka Morawskiego, wyruszyli w trzydziesty Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych z Suchedniowa do Bodzentyna. Była to dla nich nie tylko wspaniała lekcja historii ale również możliwość do poprawienia kondycji fizycznej, na mierzącej kilkanaście kilometrów trasie marszu. Podczas uroczystości wieńczących pochód, rekruci złożyli przyrzeczenie strzeleckie, w imię wyznawanych wartości i przeświadczenia o potrzebie kontynuowania czynu strzeleckiego w Polsce oraz wystawili wartę honorową przy tablicy upamiętniającej defiladę wojsk powstańczych, którą odebrał gen. Hauke-Bosak, w pierwszą rocznicę zrywu narodowego. W tym roku trasę marszu przebyło 62 strzelców z JS 2151 Staszów im. 2 Pułku Piechoty Legionów. Skład warty honorowej i pocztu sztandarowego tworzyli: druż. Bartosz Skrzypek sekc. Szymon Sadowski sekc. Kacper Janicki sekc. Mikołaj Sapa sekc. Maja Frank sekc. Kamila Trątnowiecka sekc. Paweł Jarek Wartości, którymi kierowali się powstańcy pozostaną na zawsze żywe w umysłach młodzieży zrzeszonej w Związku Strzeleckim "Strzelec". Pamięć o podniosłych wydarzeniach nie może ulec zatarciu, gdyż stanowi podwaliny niepodległości Polski. Tekst: ppor. ZS. Filip Sapa Zdjęcia: insp. ZS. Marek Morawski

 

https://kielce.tvp.pl/65781841/hold-dla-powstancow-styczniowych-marsz-z-suchedniowa-do-bodzentyna-upamietnienie-na-karczowce?fbclid=IwAR3aL_iVxzvPc1RYxYaZrxMTFJQDDc-dNNl9rAoiw7bhDx2lD5Jgx_PN2ZM

KOLEJNA AKCJA  CHARYTATYWNA W LICEUM 

   

 Przedświąteczna akcja charytatywna w liceum na rzecz podopiecznych Domu Dziecka  w Ostrowcu Świętokrzyskim przebiegała pod hasłem „Godne dzieciństwo”. Po raz kolejny  , serca społeczności szkolnej  chętnie otworzyły się na drugiego człowieka. Akcja rozpoczęła  się 7 grudnia 2022r. zbiórką  pieniężną  do puszki z logo PCK.  W sumie udało się zebrać 342 zł. Ponadto w ramach akcji uczniowie  przygotowali paczki świąteczne, w których znalazły się książki, gry planszowe, artykuły piśmiennicze oraz słodycze i  zabawki.

Podsumowanie akcji nastąpiło 19 stycznia 2023r. podczas wizyty w Domu Dziecka „Nasz dom” w Ostrowcu Świętokrzyskim.  Podczas spotkania młodzież z ogromnym zainteresowaniem słuchała opowieści na temat funkcjonowania placówki. Po powrocie do Staszowa  byliśmy pełni pozytywnych emocji  i nadziei na kolejne spotkanie. Nasi uczniowie oświadczyli, iż pragną pomagać potrzebującym oraz dzielić się z innymi darem serca.

Odziały Przygotowania Wojskowego Liceum Ogólnokształcącego im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego na wojskowych dniach szkoleniowych styczeń 2023. 

 

12 i 19 stycznia odbyły się bardzo ciekawe zajęcia w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych – Dęba. Nasi uczniowie z  I F, uczęszczający do Oddziałów Przygotowania Wojskowego,12 stycznia brali udział w szkoleniu musztry zespołowej i indywidualnej. Następnie poznali budowę broni strzeleckiej znajdującej się na wyposażeniu żołnierza Wojska Polskiego.  Pod czujnym okiem instruktorów, uczniowie uczyli się posługiwania kompasem i czytania wojskowej mapy topograficznej. Na koniec wojskowego dnia szkoleniowego przeprowadzono szkolenie medyczne. Zakładanie stazy taktycznej oraz odpowiednie procedury przećwiczyli wszyscy uczestnicy szkolenia. 

19 stycznia uczniowie z II i III klasy Oddziałów Przygotowania Wojskowego szlifowali   umiejętność poruszania się na polu walki w lesie. Odpowiedni kamuflaż i taktyka podczas obrony i ataku przy wykorzystaniu sprzętu szkoleniowego karabinków ASG i odzieży ochronnej. Obowiązkowo jak na wszystkich wojskowych dniach szkoleniowych przeprowadzono szkolenie w jaki sposób zachować się podczas pomocy przedmedycznej na polu walki. Bardzo dobrze przeprowadzone zostały zajęcia survivalowe z przetrwania w lesie. Budowa schronienia, orientowania się w terenie, czy umiejętność rozpalenia ognia podczas padającego deszczu z użyciem krzesiwa to umiejętności bardzo przydatne i na pewno ratujące życie gdyby ktoś się znalazł w takiej sytuacji. Następne wojskowe dni szkoleniowe już marcu. 

Wycieczka do Krakowa

07.12.2022 r. uczniowie klas IC i IIIB o profilu biologiczno-chemicznym uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Opiekunami byli Pani Edyta Tomczyk i Pani Monika Hetko. Głównym celem wyjazdu było zwiedzanie Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego.  Uczniowie obydwu klas byli zafascynowani wyczerpującym wykładem na temat historii największego i najstarszego tego typu miejsca w Polsce. 

Młodzież miała możliwość zobaczyć wnętrze apteki, dawne laboratorium apteczne, piwnicę z beczkami i butelkami na wina lecznicze oraz strych, służący do suszenia i przechowywania ziół leczniczych.

Podczas wycieczki po Krakowie uczniowie również zwiedzili Rynek Główny miasta, Kościół Mariacki, Sukiennice, Bramę Floriańską.

Na zakończenie młodzież udała się do kina na seans filmowy. 

Monika Hetko
Edyta Tomczyk

Grudniowy Wojskowy Dzień Szkoleniowy w OSPWL – Dęba.

 

8 grudzień 2022 roku Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe, Odział Przygotowania Wojskowego oraz strzelcy z JS 2151 im 2 Pułku Piechoty Legionów Liceum Ogólnokształcącego im. ks kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie uczestniczyli już w ostatnim w tym roku kalendarzowym Wojskowym Dniu Szkoleniowym w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie. Uczniowie podczas tych zajęć zapoznawali się z elementami procesu szkolenia żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej. Instruktaż bezpiecznego zachowania się na poligonie i zasad posługiwania się bronią przed, w trakcie i po zajęciach przeprowadzony został przez instruktorów OSPWL Dęba. Nasi uczniowie pod okiem wojskowych instruktorów uczyli się podstaw zachowania się na polu walki. Poznawali techniki strzelania bojowego z broni znajdującej się na wyposażeniu żołnierza Wojska Polskiego oraz odbyli zajęcia z musztry wojskowej. Kolejne zajęcia już w styczniu.

Betlejemskie Światło Pokoju.

 

Idea Betlejemskiego Światła Pokoju ma swój początek w Betlejem, w Grocie Narodzenia Pańskiego – tam bowiem płonie wieczny ogień, od którego co roku odpala się jedną świeczkę. Jej płomień jest niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty. W ten sposób ogień z Betlejem obiega cały świat.

11 grudnia Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2151 im. 2 Pułku Piechoty Legionów z Liceum Ogólnokształcącego im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, wyruszyli wraz z Harcerzami ze Staszowa po Betlejemskie Światło Pokoju, które zostało odebrane w Schronisku na Głodówce w Bukowinie Tatrzańskiej. Odbyła się tam uroczysta msza Święta i przekazanie światła. Betlejemskie Światło Pokoju to coroczna skautowa i harcerska akcja przekazywania przed Świętami Bożego Narodzenia symbolicznego ognia, zapalonego w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Podczas zlotu drużyn harcerskich odbyła się także  gra terenowa po Zakopanem, w której nasi strzelcy wzięli udział i pomagali młodym harcerzom wykonywać zadania. Przy odebraniu Światła Pokoju uczestniczyły dwie nasze strzelczynie: sekcyjna ZS - Aleksandra Jakubik oraz strzelec ZS-  Nikola Maliszewska.

CZAD – CICHY ZABÓJCA

  

 W odpowiedzi na apel Wojewody Świętokrzyskiego w sprawie niebezpieczeństwa zatruć tlenkiem węgla i zwiększonej liczby pożarów na terenie  naszego województwa, zorganizowano spotkanie dla młodzieży z funkcjonariuszem straży pożarnej st. kap. Michałem Żalem oraz z mistrzem kominiarstwa Krzysztofem Majcherem. Panowie apelowali o rozwagę i zachowanie szczególnej ostrożności podczas korzystania z urządzeń grzewczych. Przekonywali również, że najlepszym sposobem uniknięcia tragedii jest montaż czujników tlenku węgla oraz dymu, które ostrzegą przed ewentualnym niebezpieczeństwem. Prelegenci, szczególnie podkreślali jak niebezpiecznym jest tlenek węgla, gdyż jest bezwonny i bezbarwny, dlatego nazywa się go cichym zabójcą.