„Ziemio ojczysta, ziemio jasna,/ nie będę powalonym drzewem” – słowami Wisławy Szymborskiej z „Gawędy o miłości ziemi ojczystej” uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego zadeklarowali przyjęcie postawy patriotycznej podczas szkolnych obchodów Święta Niepodległości 13 listopada 2024 roku. Na scenie pojawili się recytatorzy, legioniści, Panna Młoda i Poeta z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, bogini zwycięstwa Nike, aby przedstawić sceny z życia Polaków w czasach zaborów i walk o niepodległość. Podniosłą atmosferę budowano nie tylko słowem, ale też muzyką. Rozbrzmiewały mazurki Fryderyka Szopena, pieśni legionowe i utwór „Jest takie miejsce, taki kraj”.
W tej niecodziennej lekcji historii, przygotowanej przez nauczycieli - Dorotę Grzegrzółkę, Magdalenę Słomkę i Piotra Cieślę - uczestniczyli: dyrekcja szkoły, nauczyciele oraz uczniowie. Swoją obecnością uświetnili ją goście: wicestarosta Leszek Guzal, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w starostwie staszowskim Grzegorz Wójcikowski, przedstawicielka Wydziału Promocji Aleksandra Konefał, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Anna Kosowicz, członkinie Zarządu Powiatu Krystyna Semrau i Monika Kosałka, przedstawicielka Wojskowego Centrum Rekrutacji w Sandomierzu ppor. Katarzyna Barszcz, szef Wydziału Promocji i Rekrutacji Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Kielcach ppłk Sylwester Cieśla, wicedyrektor PSP nr 2 w Staszowie Rafał Konat oraz przedstawiciele Rady Rodziców Bogumiła Czerwiec i Tomasz Stemborowski.
Czy formy, takie jak szkolne akademie, rozbudzają miłość do ojczyzny w młodych Polakach? Czy uczniowie rozumieją słowa - „Serce!? A to Polska właśnie” - padające na końcu rozmowy Panny Młodej z Poetą w narodowym dramacie Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”? Niewątpliwie tak! Potwierdzają to skupienie i cisza panujące na widowni.