Nie jest ważne aby człowiek wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, ale żeby rozumiał, nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, ale żeby go coś naprawdę zajmowało…
Te słowa Janusza Korczaka z pewnością nie są obce uczniom Liceum Ogólnokształcącego im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie, uczestniczącym w olimpiadach i konkursach przedmiotowych. Uczniowie klas biologicznych chętnie biorą udział w Olimpiadzie Biologicznej, Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej czy Olimpiadzie Zdrowia. „Królową” konkursów biologicznych jest bez wątpienia Olimpiada Biologiczna. Konkurs rozgrywany jest w trzech etapach: szkolnym, okręgowym i centralnym. Zakres tematyczny Olimpiady Biologicznej pokrywa się z podstawą programową kształcenia ogólnego dla liceum, a więc w trakcie przygotowywania się do olimpiady uczniowie utrwalają i rozwijają wiedzę i umiejętności niezbędne na maturze. Dodatkowym wymogiem jest przygotowanie pracy badawczej. Jest to znaczna trudność, bowiem praca musi być wykonana zgodnie ze standardami naukowymi. Uczniowie poznają więc poprawną metodykę prac badawczych oraz wdrażają się w zasady opracowania statystycznego badań naukowych. Jednak poniesiony wysiłek przynosi liczne korzyści. Poza osobistą satysfakcją uzyskanie tytułu finalisty lub laureata OB pozwala na uzyskanie wyniku 100% z matury rozszerzonej z biologii bez konieczności podchodzenia do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu. Ponadto daje dodatkowe przywileje podczas rekrutacji na studia, określane indywidualnie przez senaty uczelni.
W tym roku szkolnym w etapie okręgowym olimpiady, w dniu 20 stycznia 2024 r. wzięła udział Alicja Czerw, uczennica klasy II CE. Po uzyskaniu znakomitego wyniku w etapie szkolnym Alicja wykonała pracę badawczą „Wpływ ekstraktu z kukurydzy zwyczajnej (Zea mays L.) i ekstraktu z jęczmienia zwyczajnego (Hordeum vulgare L.) na kiełkowanie nasion i wzrost siewek rzodkwi zwyczajnej (Raphanus sativus L.)”.
Gratulujemy i życzymy awansu do etapu centralnego.