im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie

HOME

XXIX Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych

            

            W sobotę, 19 marca 2022r. wyruszył XXIX Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych  z Suchedniowa do Bodzentyna. Tegoroczny marsz został zorganizowany w innym niż tradycyjnie terminie ze względu na falę pandemii COVID-19, która przechodziła przez Polskę w styczniu.  Przed wyruszeniem w trasę w piękny poranek w Suchedniowie nasza Jednostka Strzelecka 2151 im II Pułku Legionów uczestniczyła w uroczystości  odsłonięcia pomnika pułkownika Łukasza Cieplińskiego. Płk Łukasz Ciepliński we wrześniu 1939 roku został odznaczony przez generała Kutrzebę orderem Virtuti Militari za męstwo. Działał w konspiracji, jako oficer Armii Krajowej, brał udział w akcji Burza. Po wojnie w organizacji Wolność  i Niezawisłość. Aresztowany przez komunistów w 1947 roku, został skazany na śmierć, zabity strzałem w tył głowy 1 marca 1951 roku. Przy pomniku wartę honorową pełnili nasi strzelcy pod dowództwem podporucznika ZS Filipa Sapy. Po uroczystym odsłonięciu pomnika zmodyfikowaną trasą, kolumną marszową udaliśmy się do Wzdołu Rządowego. W tutejszej szkole podstawowej zorganizowany był odpoczynek oraz można było zjeść ciepły posiłek. Następnie udano się na sam koniec trasy marszu do Bodzentyna, gdzie tam czekali na nas goście m.in. Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, poseł Agata Wojtyszek, senator Jarosław Rusiecki oraz liczni samorządowcy. W Bodzentynie po rocznej przerwie nasi rekruci złożyli przyrzeczenie strzeleckie na sztandar Związku Strzeleckiego "Strzelec". Od Komendanta Marszu bryg. ZS. Daniela Wosia, nasza Jednostka otrzymała pamiątkowy ryngraf! W tegorocznym marszu uczestniczyło około 150 osób, głównie to młodzież zrzeszona w Związku Strzeleckim „Strzelec”, która przyjechała  ze Staszowa,  Limanowej, Mszany Dolnej, Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Końskich, Kielc i Skarżyska- Kamiennej. Również w przemarszu  uczestniczyli harcerze, kombatanci, lokalna społeczność oraz żołnierze z 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych Suchedniów – Bodzentyn upamiętnia zryw powstańczy mieszkańców Suchedniowa, którzy w nocy z 22 na 23 stycznia 1863r. zorganizowani w 400 osobowym oddziale zaatakowali Rosjan w Bodzentynie.