im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie

HOME

VII Bieg Śladami „MNICHA” i „ZAWIERUCHY” 

 

Ponad 100 osób wystartowało w VII Biegu Śladami Mnicha i Zawieruchy, który odbył się w sobotę 19 marca 2022r w Rytwianach. Pośród biegaczy liczną, bo 20-osobową, grupę stanowili uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie.

Celem uroczystości było oddanie hołdu Żołnierzom Wyklętym, uczczenie pamięci lokalnych bohaterów wyklętych: Ludwika Machalskiego”Mnicha” i Jana Firmantego „Zawieruchy” oraz popularyzacja biegania i wypoczynku na świeżym powietrzu. 

Dla wszystkich uczestników uroczystości była to wspaniała lekcja patriotyzmu oraz możliwość aktywnego spędzenia czasu w pięknych okolicznościach przyrody na terenie „Pustelni Złotego Lasu”.

Inicjatywa rozpoczęła się Apelem Poległych, po którym nastąpiła sportowa rywalizacja. Po ukończonym biegu każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal, który będzie przypominał sportowe zmagania i miło spędzony czas na łonie natury.

Organizatorzy zadbali również o smaczny poczęstunek, który serwowała kuchnia polowa. Grupa licealistów zadeklarowała udział w przyszłorocznym Biegu Tropem Wilczym, aby oddać hołd poległym za Ojczyznę.

 

Tekst: Aleksandra Wyraz

Foto: Katarzyna Rozegnał