im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie

HOME

Charytatywna działalność uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie

 

 „Na miły Bóg,

Życie nie tylko po to jest by brać

Życie nie po to, by bezczynnie trwać

I aby żyć, siebie samego trzeba dać…”

Charytatywna działalność uczniów Liceum Ogólnokształcącego

im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie

 

Uczniowie LO im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie doskonale rozumieją słowa piosenki Stanisława Soyki i chętnie angażują się w różne akcje społeczne również poza szkołą. Od trzech lat wielu z nich odwiedza Podopiecznych Domu Pomocy Społecznej              w Kurozwękach, prowadzonego przez Siostry Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo. Również w tym roku wolontariusze odwiedzają chorych i włączają się w wiele ciekawych inicjatyw, które dają im mnóstwo satysfakcji.   

Zaczęło się od przedświątecznej akcji pieczenia pierników. Chociaż był jeszcze adwent, to już zapachniało świętami. Do lukrowania zaprosiliśmy też niektórych mieszkańców DPS-u. Okazało się, że to wspaniała integracja osób starszych z młodzieżą. Wspólna praca i rozmowy przy herbatce bardzo zbliżają, nawiązują się relacje, tak ważne w obecnym czasie. Łączą się pokolenia.

Gotowe pierniki są oczywiście przeznaczone dla podopiecznych ośrodka. Teraz trzeba przygotować opakowania. To zadanie świetnie wypełnili uczniowie naszego LO. Proste, ale piękne, świątecznie zdobione  pudełeczka zostały przygotowane na cotygodniowym sobotnim spotkaniu i na lekcji religii w szkole.  

Kolejna sobota. Znów czas integracji i radość pakowania pierników. Czuć, że święta coraz bliżej. Tym razem już nawet towarzyszył nam śpiew kolęd. 

Jeszcze jedna akcja w okresie adwentu. Trochę męcząca, ale jednak lubiana przez naszych uczniów. Zbiórka produktów świątecznych i żywności w sklepach. Uśmiechnięci wolontariusze witali wchodzących do staszowskich „Biedronek”, a ci odwdzięczali się drobnymi zakupami. Młodzież dziękowała za dobre serce i cieszyła się z owoców pracy. Z tych produktów powstaną świąteczne paczki dla mieszkańców ZOL-u i DPS-u.

Czas świąteczny, to czas radości. W ośrodkach dla osób starszych i chorych to jednak czas tęsknoty za najbliższymi, za własnym domem. Wspólne kolędowanie przy żłóbku Jezusa pozwala nieco zapomnieć o tym, co trudne. W Uroczystość Trzech Króli uczniowie i absolwenci liceum oraz innych szkół przygotowali prawdziwie duchową ucztę. Z radosną kolędą, do wszystkich Mieszkańców powędrowała Święta Rodzina, Aniołowie oraz  Trzej Mędrcy ze swoim dworem ! Zajrzeli do każdego pokoju, zatrzymali się przy każdym łóżku             i wręczyli prezent ! Pięknie zapakowane pierniki. Wzruszenie towarzyszyło szczególnie osobom, które od lat nie opuszczają swoich łóżek, ale również młodzieży, która z dobroci serca ofiarowała swój talent i wolny czas. Dziękujemy za to zaangażowanie młodzieży oraz rodzicom, którzy często dowożą swoje dzieci do Kurozwęk aby mogły spełniać podjęte przez siebie zadania.

 s. Anna Przybyła SM

 

Kolędowanie w DPSie

Pieczenie pierników

Przygotowanie opakowań

 

 

 

 

Lukrowanie

 

 

Sklepy