im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie

HOME

W drodze do Betlejem

W drodze do Betlejem” to tytuł jasełek wystawionych 21 grudnia w Liceum Ogólnokształcącym im. Ks. Kardynała Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Staszowie. W auli naszej szkoły licznie zgromadziła się publiczność – społeczność szkolna, na czele z Panią Dyrektor Anną Karasińską.


Reżyserami widowiska byli s. Anna Przybyła i ks. Paweł Paterek a aktorami nasi uczniowie, którzy bardzo chętnie i z ogromnym zaangażowaniem podjęli to wyzwanie. Kolędy i pastorałki przepięknie wykonywał nasz szkolny zespół „Credo”. W przedsięwzięciu wzięło udział 64 uczniów z kl. I, II i III.
Jasełkowi Trzej Królowie, w których wcielili się Kuba Kawalec, Kuba Skotnicki i ks. Paweł Paterek, wędrując do Betlejem musieli pokonać liczne przeszkody wynikające z panoszącego się zła. Jak mówi Ewangelia, Królowie napotkali na swojej drodze złego Heroda /Szymon Słaby/ i jego wspaniały, pełen przepychu dwór. Jednak w tym złym miejscu nie znaleźli Jezusa. Symbolem zła był Lucyfer /Kuba Glibowski/ i jego diabelska ekipa. Na szczęście nad Wędrowcami czuwał cały zastęp Aniołów na czele z Archaniołem Gabrielem /Bartek Atenberg/, który prowadził zacnych Magów bezpieczną drogą. Zło, jak to i w naszym życiu bywa, okazało się hałaśliwe, łatwo dostępne i pociągające. Dobrze, że w porę wkroczył Michał Archanioł /Mateusz Zamiela/ i w imponującej walce pokonał Lucyfera, otwierając drogę do Betlejem. A tam czekała już Maryja z Dzieciątkiem /Ola Wieczorek/ i święty Józef /Dominik Strzyż/. Aniołowie wykonali taniec radości na cześć nowo narodzonego Króla, Trzej Królowie złożyli swoje dary, a wszyscy zaśpiewali kolędy.
Istotą przedstawienia było ukazanie walki dobra ze złem. Taka walka dokonuje się codziennie w każdym z nas. Niech zawsze zwycięża w nas dobro, które choć ciche i często niezauważalne, ma ogromną moc. Potrafi przezwyciężyć wszelkie trudności, napełnia radością i pokojem. Niech króluje w naszych sercach i wokół nas.
s. Anna Przybyła