im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie

HOME

JAK CO ROKU UCZNIOWIE NASZEGO LICEUM UCZCILI ROCZNICĘ CZARNEJ NIEDZIELI

 
Dużą część staszowskiej społeczności stanowili Żydzi, którzy podczas okupacji hitlerowskiej zostali wysiedleni z naszego miasta i eksterminowani. To wydarzenie jest powszechnie określane mianem Czarnej Niedzieli. Miało ono miejsce 8 listopada 1942 r. o godzinie ósmej rano. Na Rynku w Staszowie z rozkazu Ericha Schilda zgromadzili się mieszkańcy staszowskiego getta, około 7 tys. osób. Naziści zamierzali deportować ich do „fabryki śmierci” w Bełżcu. Aby zapanować nad wielotysięczną rzeszą Żydów, żołnierze hitlerowscy – Niemcy, Ukraińcy i Litwini – co jakiś czas oddawali strzały w bezbronny tłum. Wielu ludzi zginęło w Staszowie, wielu zostało zamordowanych w miejscowości oddalonej o zaledwie 10 km, Nizinach. Ofiary tego mordu pochowano w zbiorowym grobie w tejże wsi.
Dla upamiętnienia 79. rocznicy tego tragicznego dnia uczniowie klasy III Dp. o profilu humanistycznym wraz z Panią Profesor Marią Szewczyk i Panią Profesor Magdaleną Słomką udali się na staszowski cmentarz żydowski Nowy Kirkut, znajdujący się przy ulicy Targowej. Na miejscu spotkali się z Panem Andrzejem Wawrylakiem, opiekunem nekropolii, który od lat krzewi historię staszowskich Żydów. Z dużym zaangażowaniem opowiadał on o Czarnej Niedzieli, a przejęci dramatyzmem zdarzeń uczniowie słuchali go z uwagą. Dla uczczenia pamięci poległych, licealiści zapalili symboliczny znicz. Na zakończenie tego spotkania każdy z uczestników wpisał się do pamiątkowej księgi. Dzięki tej niezwykłej lekcji historii, młodzież poznała tragiczne wydarzenia, które rozegrały się w naszym mieście podczas II wojny światowej.
 
tekst: Natalia Rybus, Anna Tomczyk - klasa IIIDp.
foto: Mateusz Karbarz - klasa IIIDp.