im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie

HOME

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzony jest 1 marca. Święto to ustanowione zostało w 2011 r., w 60. rocznicę zamordowania przez komunistów oficerów Wojska Polskiego – przywódców organizacji niepodległościowej Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość. Dla każdego obywatela naszej Ojczyzny powinien być to ważny dzień, ponieważ „Żołnierze Niezłomni” to prawdziwi bohaterowie. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” dla społeczności Liceum Ogólnokształcącego im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie ma szczególną wymowę, ponieważ jedna z wyróżniających się organizacji przynależących do nurtu tzw. II konspiracji – Młode Wojsko Polskie – zawiązała się w marcu 1948 r. właśnie w murach naszej szkoły.

1 marca 2021 roku o 11.00 w Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Staszowie, odprawiona została  msza św. w intencji Ojczyzny i  Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych. Koncelebrze przewodniczył ks. proboszcz Szczepan Janas. W okolicznościowej homilii duszpasterz powiązał wielkopostny motyw moralnej odnowy każdego katolika – modlitwę, post i jałmużnę – z naczelną dewizą Wojska Polskiego, ujętą w haśle „Bóg, Honor, Ojczyzna”. W uroczystej mszy udział wzięli strzelcy z jednostki strzeleckiej JS 2151 Staszów wraz z dowódcą jednostki oraz Panią dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie. Wartę honorową przy tablicy upamiętniającej opór stawiany władzy komunistycznej przez społeczeństwo Ziemi Staszowskiej w latach 1944-1989, oraz przy tablicy upamiętniającej  Młode Wojsko Polskie zaciągnęli strzelcy z naszej jednostki strzeleckiej.

 Po uroczystej mszy Pan Mariusz Brudek nauczyciel historii przedstawił krótką prelekcję na temat historii i działalności Żołnierzy Niezłomnych w pierwszych latach powojennej Polski.  Następnie głos zabrała Pani Stefania Kwiatkowska długoletnia nauczycielka naszego Liceum. To niesamowite, że na terenie naszej „małej ojczyzny” młodzi ludzie walczyli o wolność Polski, narażając swoje życie, zdrowie i mienie! Nie możemy pozwolić, aby tak wspaniali i wartościowi Polacy zostali zapomniani, aby heroizm i poświęcenie dla sprawy narodowej było anonimowe. Tak podsumowała swoje wystąpienie jedna z uczestniczek tamtych wydarzeń. Głos zabrał także Pan burmistrz Leszek Kopeć oraz Starosta Staszowski Pan Józef Żółciak. Po wystąpieniach prelegentów delegacje uczestników uroczystości złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze przy pamiątkowych tablicach. 

W tym roku obchody związane z tak ważnym świętem zostały mocno zredukowane ze względu na sytuacje pandemiczną.