im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie

HOME

Dokarmianie ptaków zimą – czym, kiedy i w jakim celu?

Kiedy zima doskwiera ludziom, pomocy potrzebują tez zwierzęta, w tym ptaki odwiedzające nasze parki i ogrody. Za pomoc odwdzięczą nam się wiosną i latem, likwidując szkodniki zagrażające roślinom uprawnym i ozdobnym. Ptaki zapamiętają miejsce w którym są dokarmiane i dlatego właśnie częściej odwiedzą nasz ogród, kiedy będzie potrzebował obrony przed szkodnikami. Ponadto dokarmiając ptaki w zimie możemy się cieszyć ich widokiem. „Cieszą one oko” nie tylko dzieci ale również osób starszych. Jednak do dokarmiania ptaków należy podejść z pełną odpowiedzialnością, bowiem robiąc to w niewłaściwy sposób, możemy ptakom zaszkodzić. Po pierwsze kiedy karmić –rozpoczynamy dopiero po pierwszych opadach śniegów (wtedy zdobywanie pokarmu staje się istotnie utrudnione), natomiast kończymy z nadejściem wiosny (zazwyczaj na początku marca). Pamiętajmy też o regularnym wykładaniu karmy. Ptaki przyzwyczajają się do miejsca żerowania i pokonują często duże odległości, poświęcając na to energię. Warto również pamiętać czym karmić oraz czym nie karmić ptaków. Okazuje się, że niektóre pokarmy mogą być wręcz szkodliwe dla ptaków. Najlepiej, aby pokarm był świeży, naturalny, bez dodatków soli (powoduje odwodnienie ptaków) i przypraw. Ptaków nie wolno karmić jedzeniem zepsutym, czy resztkami ze śmietnika. Pleśń może im zaszkodzić tak samo jak ludziom. W Internecie bez trudu znajdziemy pełniejsze listy dotyczące karmienia określonych gatunków.  Niemniej upraszczając można przyjąć, że dobrym pokarmem będą zboża, płatki owsiane, ziarna słonecznika, konopi, dyni, orzechy, kasze (ale ugotowaną) oraz suszone owoce. Dla wielu ptaków przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy (słonina lub łój), a także zalane roztopionym tłuszczem nasiona i orzechy - tzw. zimowe kule. Pamiętajmy jednak, aby słonina nie wisiała dłużej niż 2-3 tygodnie.

Warto również pamiętać, by karmnik umieścić w bezpiecznym dla ptaków miejscu, najlepiej w miejscu osłoniętym od wiatru, z łatwym dla ptaków dostępem, a także zapewnioną drogą ucieczki przed większymi gatunkami lub kotem. Karmnik powinien mieś duży skośny dach, co uchroni pokarm przed namakaniem i pleśnieniem. Należy również regularnie czyścić karmnik z niezjedzonych resztek lub odchodów ptasich. Pielęgnacji karmnika należy dokonywać z troską o własne bezpieczeństwo – róbmy to najlepiej w rękawiczkach jednorazowego użytku.

Wychodząc naprzeciw potrzebom ptaków zamieszkujących najbliższe okolice, uczniowie naszego Liceum przy wsparciu Nadleśnictwa Staszów, co roku prowadzą akcje dokarmiania tych wspaniałych zwierząt (nie tylko w najbliższym otoczeniu szkoły, ale również w pobliskim parku im. Adama Bienia). Tej zimy, od miesiąca grudnia czynią to uczniowie klasy II B (P). Działanie wpisuje się w realizację programu aktywnej edukacji ekologicznej „Ożywić pola”, w której nasze LO uczestniczy od kilku lat.

 

Tekst: Mariusz Ziętarski                                               

Foto: Oliwia Rozczypała, Mariusz Ziętarski