im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie

HOME

Ciekawe zastosowania fizyki

W ramach współpracy z uczelniami wyższymi młodzież naszego liceum z klas biologiczno-chemicznych I Cp oraz grupa uczniów z klasy I Bp wraz z opiekunami mgr Elżbietą Oleksiak i mgr Joanną Kmiecik miała możliwość uczestniczenia 10 września 2019r. w zajęciach w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie - „Pokazy z Fizyki”. To dzięki współpracy z tą uczelnią Pani mgr Elżbiety Oleksiak młodzież zgłębiała tajniki tego przedmiotu obserwując bardzo ciekawe doświadczenia związane z tematyką:


- „ Ruch obrotowy” zaprezentowany przez dr A. Droździela i dr K. Pyszniaka
- „ Uff, jak gorąco…” – zjawiska cieplne przedstawione przez dr hab. B. Zgardzińską i dr hab. Z. Surowca - „ Prąd elektryczny” omówiony przez dr M. Gorgola i mgr P. Wnuka
- „Rezonans” pokazany przez dr hab. M. Turka i dr A. Wójtowicza .
Prezentacja okazała się na tyle ciekawa, że eksperymenty zrobiły ogromne wrażenia na uczestnikach. Można było poobserwować sposób przeprowadzania doświadczenia fizycznego oraz dowiedzieć się o wielu zastosowaniach fizyki w życiu codziennym. Po dużej dawce wiedzy naukowej z dziedziny fizyki młodzież udała się do Państwowego Muzeum na Majdanku. Zwiedzając Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady uczniowie poznali historię martyrologii w czasie Drugiej Wojny Światowej i zapoznali się z planami germanizacji terenów Europy Wschodniej. Po tak intensywnym dniu i bogatej edukacyjnie wycieczce licealiści szczęśliwie dotarli do swoich domów.

/tekst i foto: Joanna Kmiecik/