im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie

HOME

#sprzątaMY

W ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY, w każdym z 430 nadleśnictw w kraju, w piątek 20 września rozpoczęło się również sprzątanie lasów w Nadleśnictwie Staszów. Uczniowie klas IIB, IIC i IID ochoczo przystąpili do akcji zainicjowanej przez Lasy Państwowe.


Jak można przeczytać na stronie Lasów Państwowych: „Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze, wpływa korzystnie na klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują. Śmieci nie tylko szpecą krajobraz, zniechęcają również do spacerów po lesie. Są śmiertelnym zagrożeniem dla żyjących w nim zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę, w tym wodę pitną. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.
Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one ponad tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu”.
Nasz udział w akcji to przyczynek do utrzymania piękna w naszym otoczeniu ale i okazja do mile spędzonego czasu w gronie znajomych na łonie przyrody.