im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie

HOME

XXVII Okręgowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża

Do tradycji naszej szkoły należy coroczny udział młodzieży w zawodach pierwszej pomocy. Wygrywając etap rejonowy uczestniczyliśmy w dniu 11.05.2019r, w Okręgowych Mistrzostwach PCK w Kielcach, w których to nasza drużyna w składzie :

Wiktoria Skowron, Kinga Janik, Julia Orzechowska, Natalia Dunajska, Martyna Dąbrowska, Natalia Bednarska wywalczyła IV miejsce spośród 9-ciu uczestniczących zespołów.

Nadmienić należy, że na przestrzeni 30 lat zawsze zdobywaliśmy wysokie lokaty w województwie. Reprezentowaliśmy także nasze województwo na szczeblu centralnym z dużym powodzeniem. Celem mistrzostw jest wzmocnienie procesu edukacji młodzieży poprzez podniesienie poziomu wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz współdziałanie występowaniu wypadków przez upowszechnianie zasad bezpieczeństwa i wykształcenia nawyków ich przestrzegania. Mistrzostwa składają się z części teoretycznej w postaci testu i części praktycznej, która składa się z szeregu scenek – pozoracji zorganizowanych w formie stacji. W ich trakcie zawodnicy mają za zadanie wykonać czynności ratownicze. Na stacjach oceniane jest:

- bezpieczeństwo zawodników
- ratowanie życia
- wezwanie kwalifikowanej pomocy
- udzielanie pierwszej pomocy
- umiejętność samodzielnego działania każdego z zawodników
- kierowanie zespołu i pracą zespołu przez kapitana
- współpraca z innymi osobami i służbami mundurowymi
Na przeprowadzenie czynności ratowniczych zespół ma 10 minut czyli tzw. „Platynowe minuty” ratujące życie poszkodowanych.
Corocznie widoczne jest duże zaangażowanie młodzieży do udziału w zawodach, co ułatwia nabywanie przez nich wysokich umiejętności jak i wysokich lokat we współzawodnictwie.


Edward Drózd