im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie

HOME

Sukces humanistów z klasy pierwszej

Z wszystkich moich najbardziej dramatycznych przeżyć wojennych, jak tortury na Pawiaku, w gestapo na alei Szucha, umierająca młodzież w szpitalu powstańczym, w którym byłam pielęgniarką, nie zrobiły na mnie takiego wrażenia, jak widok tego pochodu Korczaka, z dziećmi idącymi spokojnie na spotkanie śmierci.

Irena Sendlerowa

W styczniu 2017 roku Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak wystąpił do marszałka Sejmu z inicjatywą upamiętniającą wyjątkową postać Ireny Sendlerowej, nazywanej „Matką Dzieci Holokaustu”. Dzięki jego staraniom oraz przychylności Posłów na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 8 czerwca 2017 r. została podjęta Uchwała w sprawie ustanowienia roku 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej. W uzasadnieniu podano: „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 10. rocznicę śmierci Ireny Sendlerowej oddaje hołd Tej, która z największym poświęceniem działała na rzecz ratowania drugiego człowieka, i ogłasza rok 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej”.

Instytut Pamięci Narodowej Odział w Łodzi, zorganizował ogólnopolski konkurs: „Nie jestem żadną bohaterką”. Irena Sendlerowa na tle historii II wojny światowej na ziemiach polskich (1939-1945)”.
Konkurs podzielony był na dwa etapy. W pierwszym trzyosobowe drużyny przygotowywały audycję radiową lub gazetę szkolną poświęconą tematyce konkursu. Spośród 81 drużyn biorących udział w ogólnopolskim konkursie historycznym komisja konkursowa zakwalifikowała do drugiego etapu 18 drużyn. Miło nam poinformować, że bardzo wysokie czwarte miejsce zajęli uczniowie naszej szkoły: Daria Golonka, Anna Jastrząb, Jakub Piątek, którzy przygotowali pracę – Biuletyn Sprawiedliwi.
To wspaniały sukces, tym bardziej, że uczniowie uczęszczają do klasy pierwszej (profil humanistyczny). W drugim etapie, który odbył się 29 listopada 2018 roku, nasi uczniowie wykazali się wielką wiedzą, dowodząc, iż praca, którą włożyli w przygotowania do finału jest znacząca, zabrakło troszkę szczęścia. Mimo to za sukces uznać należy udział w finale, bowiem jako najmłodsi uczestnicy dumnie reprezentowali naszą szkołę, uzyskując tytuł finalistów Ogólnopolskiego Konkursu: „Nie jestem żadną bohaterką”. Irena Sendlerowa na tle historii II wojny światowej na ziemiach polskich (1939-1945)”.


Gratulujemy wspaniałego rezultatu.
Opiekunowie: Ewelina Strzelecka i Paulina Mielnik