im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie

HOME

„TO ZNÓW CZAS MATURY…”

27 kwietnia 2018 roku żegnaliśmy tegorocznych maturzystów. Ten uroczysty i ważny dla całej szkolnej społeczności moment poprzedziła tragedia. Dwa dni wcześniej w wypadku drogowym zginęła uczennica humanistycznej klasy I „d”, Wiktoria Stachowicz, biorąca udział w montażu słowno-muzycznym „To znów czas matury”, który nasz Samorząd Uczniowski przygotował na wspomnianą okazję. Zaangażowani do niego byli także jej koleżanki i koledzy z klasy: Kuba Gęca, Kuba Glibowski, Kasia Karwacka, Mateusz Zamiela, Iga Wosińska, Weronika Szewczyk, Kamila Mysłek, Ania Mrówka i Ola Moryto. Towarzyszył im duet wokalno-muzyczny z klasy II „d”, także humanistycznej, Karolina Szeleś i Kuba Jońca.


Pani dyrektor Anna Karasińska, zabierając głos na początku uroczystości, poprosiła wszystkich zebranych o uczczenie minutą ciszy śmierci Wiktorii. Podkreśliła również fakt, że przygotowany przez Samorząd Uczniowski refleksyjny program artystyczny dla maturzystów będzie jednocześnie hołdem dla Wiktorii. W podobnym tonie wypowiedziała się Ola Kopeć z I „a”, przemawiająca do maturzystów w imieniu młodszych uczniów naszej szkoły. Przypomniała kończącą program kwestię Wiktorii: „Chociaż sięgamy już do gwiazd, bliższy nam przecież słońca promień” i dodała: „Głęboko wierzymy, że Wiktoria kieruje do Was te piękne słowa „z Domu Ojca”.

Nigdy nie zapomnimy uroczystości, w której zderzyły się emocje związane z radością z pomyślnego ukończenia szkoły przez tegorocznych maturzystów ze smutkiem po tragicznej śmierci Wiktorii. Te dwa ważkie fakty wpisują się w historię 100-lecia powstania naszego liceum i mogą się kojarzyć – chcąc nie chcąc - ze słowami pieśni poety Jana Kochanowskiego: „Wszystko się dziwnie plecie / na tym tu biednym świecie; / A kto by chciał rozumem wszystkiego dochodzić / I zginie, a nie będzie umiał w to ugodzić.” Zgodnie z koleją rzeczy wielu maturzystów odbierało na forum świadectwa z wyróżnieniem oraz różnorakie nagrody za osiągnięcia w olimpiadach przedmiotowych, konkursach różnych szczebli oraz za działalność na rzecz szkoły i środowiska. Wręczali im je z towarzyszeniem wychowawców klas nasi szacowni goście, przyjaciele naszego liceum, co zostało uwiecznione na załączonych fotografiach. Nie zabrakło również ze strony abiturientów podziękowań dla dyrekcji i grona pedagogicznego.

„A więc dbajmy o czas, bo już jutro nie będzie nas” – mówili chórem w artystycznym programie koleżanki i koledzy Wiktorii. Postarajmy się o tym pamiętać! Samorząd Uczniowski