im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie

HOME

SZKOLNA WIGILIA ANNO DOMINI 2017, CZYLI JASEŁKA „NA WESOŁO”

22 grudnia w auli naszego liceum – w ramach szkolnej Wigilii – odbyły się jasełka „Na wesoło” (w dwóch turach). Zorganizowali je nasi księża katecheci: Sebastian Mroczkowski i Paweł Paterek, którzy zagrali w nich role Lucyfera (Księcia Piekieł) i Anioła (niebiańską istotę, pośredniczącą między Bogiem a ludźmi).


Wejrzenie w biblijną historię pozwala stwierdzić, że obydwaj adwersarze (Książę Piekieł i Anioł) pierwotnie byli w orszaku Boga w Niebie, ale potem Lycyfer zbuntował się przeciwko Stwórcy i tak zakończył swoją „niebiańską” karierę. W szkolnym przedstawieniu ksiądz Mroczkowski „wziął na gardę” bycie „upadłym” aniołem, a ksiądz Paterek rolę tego, który pozostał wierny Panu. Na scenie – w początkowym momencie - zrobiło się niesamowicie gęsto od diabłów, szczególnie wokół tronu Lucyfera... Z bezradności nie wiadomo, kogo chwalić… (żart!) Ci „piekielni” aktorzy to: Agnieszka Pietrzyk (diablica koordynatorka z nieodłącznym telefonem komórkowym) i Zuzia Chmielowiec (ze wspaniałymi baranimi rogami) z klasy II „d”, a także Adrian Baradziej z II „e”. Temu akurat Anioł ukradł rogi (nigdy przenigdy nie podejrzewalibyśmy księdza Paterka o takie bezeceństwo!), no i jeszcze Kasia Kędziora, Martyna Orszulak i Daria Witkowska z I „a”. „Aa, kotły dwa, pełne smoły obydwa” - śpiewały diabełki, usypiając Lucyfera.

Piekielna sfora niewątpliwie chciała mieć wpływ na to, co działo się na Ziemi. A tam właśnie energiczna Policjantka (Julka Krawczyk z II „d”) nie na żarty pogubiła się w rubrykach, rozmawiając z Aniołem, który przyszedł ją zaprosić do stajenki Nowonarodzonego, potem zaś – mimo wszystko - ochraniała Boże Narodzenie (zdążyła dzięki hulajnodze). Do Bożej Stajenki zapraszały także inne (niż ksiądz Paterek) Anioły: Gabrysia Stondzik i Kasia Tęcza z II „b”, Pani Nauczycielka – Klaudia Nawrot z I „a”, no i Dzieci, czyli Patrycja Kargulewicz z II „b”, Weronika Nowak z II „d”, Kasia Jakóbik z I „a” i Szymon Słaby z II „e”, wystylizowany na „hipstera” z międzywojnia.

A co w Stajence? Tam dopiero się działo! Kto nie widział, nie uwierzy! Maryja (Julka Gach z II „b”) i Józef - wcale niestary - (Kuba Sośniak z II „a”) kołysali Dzieciątko niemal w rockendrollowym rytmie! Lekarka (Ola Kopeć z I „a”) „włączyła erkę”, by zdążyć do Stajenki, a Wójt (Bartek Altenberg z tej samej klasy, co Ola) obiecywał posiedzenie Gminnej Rady z okazji tych narodzin i najwspanialsze dary, a poza tym „gazyfikację” (Jezuskowi było zimno). Murarz (Kacper Śledź z I „a”), który także się zjawił w Stajence, ostukał ją i opukał, by zawyrokować, że postawi na miejsce tej lichej - murowaną.

Nie sposób też zapomnieć o intermezzach, które w przedstawieniu jasełkowym stanowiły kolędy. Wykonywał je zespół „Credo” (Natalia Nowak, Julka Toporowska i Julka Krawczyk z II „d”, a ponadto Patrycja Kargulewicz i Wiktoria Chałońska z II „b”, Weronika Dulińska z II „a”, Weronika Kwiatkowska z II „e”, Klaudia Gołda i Wiktoria Strawa z III „e”) na zmianę ze sprawdzonym tandemem, czyli Karoliną Szeleś (śpiew), której towarzyszył keyboardzista Kuba Jońca (obydwoje z II „d”). Przedstawienie nagłaśniał pan Hubert Migoń, a dekorację przygotowały znakomicie współpracujące z sobą dziewczyny ze Szkolnego Samorządu Uczniowskiego: Kamila Gradkowska i Kasia Drabik z III „e”, Ola Karwacka i Natalia Fitowska z I „a” oraz Natalia Pasternak z I „d”.
Jasełka za każdym razem kończyły spontaniczne, serdeczne podziękowania dla aktorów od pani dyrektor Anny Karasińskiej oraz jej piękne świąteczne życzenia, kierowane do wszystkich uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły zgromadzonych w auli. Ich puentę stanowiła instrumentalnie wykonywana kolęda „Przybieżeli do Betlejem” na saksofonie i puzonie przez dziewczyny z I „a”, Wiktorię Wyrazik i Emilkę Lasotę, jednocześnie przedstawicielki Orkiestry Huty Szkła Tadeusza Wrześniaka. Wszystko zaś pięknie sfotografowała Wiktoria Stachowicz z I „d”.

Mamy nadzieję, że tegoroczne żywiołowe przedstawienie, przygotowane przez księży katechetów naszej szkoły, nie pozostanie jednorazowym wydarzeniem. XD

Szkolny Samorząd Uczniowski