im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie

HOME

Wycieczka szkolna do Grecji dzień czwarty

Czwartego dnia naszego wyjazdu edukacyjnego do Grecji po obfitym, typowym dla tej kultury śródziemnomorskiej śniadaniu udaliśmy się oglądać słynny masyw skał zwany Meteorami. Są to wyrastające z równiny góry o charakterystycznych i niespotykanych gdzie indziej kształtach. Wszyscy byliśmy zachwyceni ich niepowtarzalnym widokiem. Pośród tych formacji skalnych umieszczonych było dwadzieścia cztery klasztory zamieszkiwane przez mnichów oraz zakonnice. Do dnia dzisiejszego przetrwało sześć, a my zwiedziliśmy jeden z nich, gdzie poznaliśmy prawosławne tradycje greków. Wszystkich nas zachwyciły znajdujące się tam niezwykłe ikony, zabudowania oraz zwyczaje duchownych. Mieliśmy też okazje poznać sposób pisania ikon greckich. Po części edukacyjno-kulturalnej udaliśmy się na obiad do tradycyjnej greckiej tawerny, gdzie raczyliśmy się przysmakami regionalnej kuchni. Serdecznie pozdrawiamy ze słonecznej Grecji.
Tekst Ida Kublska

Wycieczka szkolna do Grecji dzień trzeci

Trzeciego Dnia wycieczki po smakowitym śniadaniu około godziny 9 pojechaliśmy do miasta Edessa w którym mogliśmy zobaczyć piękny grecki wodospad Karanos, następnie o godzinie13 mieliśmy okazję popływać w ciepłych basenach termalnych w miejscowości Pozar, było to naprawdę bardzo ciekawe i relaksacyjne zjawisko dla każdego z nas. Po kąpieli wybraliśmy się do miejscowego sklepu w którym mogliśmy skosztować i spróbować różnych lokalnych przypraw.Pełni relaksu wróciliśmy do naszego hotelu o godzinie 18, a już jutro w kolejnym dniu naszej wycieczki będziemy zwiedzać Meteory

wycieczka do Grecji

07.09.2023 uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego wyjechali na wycieczkę do Grecji, która jest organizowana każdego roku przez naszych nauczycieli. O godzinie 9.00 wyjechalismy sprzed szkoly. Następnie  przekroczyliśmy granicę Słowacji, Węgier, Serbii oraz Macedonii, aby po około 24 godzinach dotrzeć do słonecznej Grecji. Tematem przewodnim naszej podróży jest zwiedzenie różnych historycznych miejsc. Pierwszego dnia mieliśmy okazję poznać Olimpic Beach, gdzie jesteśmy  zakwaterowani, zażyliśmy też kąpieli w bardzo ciepłym morzu Egejskim. A wszystko to działo się pod bacznym okiem Zeusa który spogląda na nas z nieodległego Olimpu.

———

Drugiego dnia wycieczki o godzinie około 9 wyjechaliśmy do Salonik. Na początku mieliśmy okazję zobaczyć posąg Aleksandra Wielkiego, następnie symbol miasta - Białą Wieżę. O godzinie 10 udaliśmy się na rejs statkiem po Morzu Egejskim. Zwiedziliśmy również plac Arystotelesa, katedrę świętego Dymitra oraz  jej katakumby. Mieliśmy też czas, aby poznać przysmaki miejscowej kuchni. Pełni nowych wrażeń i radości wróciliśmy do hotelu na kolację, a jutro znowu będziemy zwiedzać ten piękny, słoneczny kraj.

——

ZDJĘCIA I TEKST Konrad Kowalczyk i Piotr Guła

Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 odbędzie się  4 września 2023 roku godz. 9.00
na hali sportowej Liceum Ogólnokształcącego w Staszowie

Zebranie rady pedagogicznej

Serdeczne zapraszam na posiedzenie plenarne RP jutro tj. 31.08 o godzinie 12.
Rada rozpoczynająca rok szkolny tego samego dnia o godzinie 13.30.

PODEJMOWANIE PRACY SEZONOWEJ

Powiat STASZOWSKI powierzył Stowarzyszeniu Sursum Corda ("w górę serca") realizację projektu w obszarze nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i nieodpłatnej mediacji oraz edukacji prawnej.
Celem jest zapewnienie powszechnego dostępu do darmowej pomocy, świadczonej w wyznaczonych punktach przez prawników, doradców obywatelskich i mediatorów, wsparcie mieszkańców (w tym młodzieży) w radzeniu sobie z różnymi trudnymi sytuacjami życiowymi i formalnymi, a także podniesienie świadomości prawnej i obywatelskiej poprzez różnorodne działania edukacyjne.
W ramach działań edukacyjnych przekazujemy Państwu NIEODPŁATNIE kwartalnik - e-gazetkę prawną, pt.: „PODEJMOWANIE PRACY SEZONOWEJ” (z opcją wydruku) - z prośbą o rozesłanie jej za pośrednictwem e-dziennika do uczniów, jak i zamieszczenie na stronie internetowej szkoły, czy też na profilu szkoły na Facebooku. Mamy nadzieję, że będzie ciekawą lekturą dla młodzieży. W kolejnym kwartale – kolejna dawka zagadnień prawnych.
Szczegółowe informacje o zakresie i zasadach korzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego znajdą Państwo na dedykowanej dla Powiatu stronie internetowej.

Diamentowy Indeks AGH

Nasi utalentowani uczniowie, Konrad Idzik i Fryderyk Sadłocha, zdobyli prestiżowy tytuł laureata III stopnia w Ogólnopolskiej Olimpiadzie „ O Diamentowy Indeks AGH” z matematyki oraz Fryderyk Sadłocha został finalistą Ogólnopolskiej Olimpiady „O diamentowy Indeks AGH” z fizyki.

Serdecznie gratulujemy naszym zdolnym uczniom zasłużonego sukcesu! To dowód na to , że nasza szkoła tworzy warunki, które umożliwiają rozwijanie talentów i osiąganie wysokich wyników akademickich. Dziękujemy również pani Annie Dworeckiej i pani Joannie Nowickiej,  które wspierały ich w dążeniu do sukcesu, oferując im wiedzę , wsparcie i inspirację.

Alicja od „Zdrowia”.

W dniach 16-18 czerwca 2023 r. odbył się etap centralny jubileuszowej XXX Olimpiady Promocji Zdrowia PCK. Celem Olimpiady jest wykształcenie wśród młodzieży szkolnej potrzeby dbania o własne zdrowie, promocja nawyków zdrowego odżywiania, ruchu i higieny oraz dbania o środowisko naturalne.

Konkurs składa się z kilku etapów – szkolnego, rejonowego, okręgowego i centralnego, czyli finału. Na każdym etapie Olimpiady uczestnicy muszą rozwiązać test dotyczący prawidłowego odżywiania, pierwszej pomocy, ekologii oraz promocji zdrowego stylu życia. Ponadto na etapie centralnym każdy uczestnik przedstawia przed komisją jedną akcję prozdrowotną, którą przeprowadził w społeczności lokalnej, wraz z całą jego dokumentacją.

            Reprezentantką naszej szkoły i województwa była uczennica klasy II CE Alicja Czerw. Jej wiedza i przeprowadzona akcja prozdrowotna, pozwoliły jej na klasyfikowanie się na podium poszczególnych etapów. W etapie centralnym wzięło udział 16 uczestników ze szkół ponadpodstawowych oraz 16 uczniów szkół podstawowych. Trzydniowe zmagania (najpierw test wiedzy, następnie ustna obrona pracy – akcji prozdrowotnej przeprowadzonej przez Alicję), pozwoliły jej na zdobycie I miejsca. Tak więc Łódź (miasto goszczące finalistów tej jubileuszowej edycji) okazała się dla naszej specjalistki od zdrowia bardzo owocna.  Jako nagrody Alicja otrzymała indeksy do wyboru do uczelni na Wydział Nauk o Zdrowiu Łódzkiego Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersytetu Opolskiego oraz znaczące nagrody rzeczowe w postaci kart podarunkowych do sieci Empik oraz sieci Biedronka (tegorocznego sponsora Olimpiady). Gratulujemy zwycięstwa Alicjo.

 M. Ziętarski

Klaudia od „Legitnej pracy”.

„Legitna praca” to ogólnopolska kampania społeczna, prowadzona przez Państwową Inspekcję Pracy. Jest ona adresowana przede wszystkim do uczniów i studentów –  młodych ludzi wchodzących na rynek pracy. Według badań Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy prawdopodobieństwo poważnego wypadku w pracy jest wyższe w przypadku osób w wieku od 18 do 24 lat niż wśród starszych pracowników. Młodsi pracownicy mogą być narażeni na złe warunki pracy, które prowadzą do rozwoju chorób zawodowych jeszcze w młodości lub na późniejszym etapie życia. Takim osobom może brakować doświadczenia, a często również dojrzałości fizycznej i psychicznej. Jak powiedziała Katarzyna Łażewska-Hrycko - Główny Inspektor Pracy, w trakcie swojego wystąpienia podsumowującego etap centralny, w wypadkach śmiertelnych i ciężkich 40% poszkodowanych to osoby, które po raz pierwszy w życiu podjęły pracę.

Państwowa Inspekcja Pracy organizuje od lat konkurs „Poznaj swoje prawa w pracy”, popularyzujący wiedzę dotyczącą ochrony pracy i wpisującą się w kampanię „Legitna praca”. W konkursie trzeba się wykazać znajomością przepisów bhp nie tylko w zakresie ochrony pracy, ale również przepisów z szeroko rozumianego prawa pracy.

W bieżącym roku szkolnym odbyła się jubileuszowa X edycja wspomnianego konkursu. Jesienią w szkołach przeprowadzone zostały eliminacje szkolne, z których wyłoniono po dwóch uczniów awansujących do II etapu. W naszym LO, najlepsze okazały się uczennice Klaudia Łodkowska (kl. IIIA) oraz Aleksandra Pakaszewska (kl. II CE). Eliminacje regionalne pod honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki oraz merytorycznym patronatem rektora Akademii Nauk Stosowanych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach, odbyły się 03.03.2023 r. Obydwie nasze uczennice znalazły się w gronie uczniów wyróżnionych a Klaudia Łodkowska zajmując pierwsze miejsce w etapie regionalnym awansowała do etapu centralnego.

Finał konkursu wraz z galą wręczenia nagród został zorganizowany 18 kwietnia 2023 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Do testu sprawdzającego wiedzę z zakresu prawa pracy i zagadnień bhp przystąpiło 45 uczniów (zwycięzców eliminacji regionalnych). „Nasza” Klaudia już dwukrotnie (również w ubiegłym roku szkolnym) reprezentowała naszą szkołę i województwo w tym konkursie. Gratulujemy sukcesów Klaudio.

M. Ziętarski